Latviski English По-русски

Dzīve pēc vēžaPirmo reizi Latvijā psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem kļūst specializētas

Psihosociālā rehabilitācija onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem kļūst specializētas pēc diagnožu grupām un pirmo reizi būs programmas pēc onkohematoloģijas, sievietēm pēc krūts vēža un ginekoloģiskiem audzējiem, cilvēkiem pēc gremošanas orgānu onkoloģiskām slimībām, programma pēc elpošanas orgānu, sejas, kakla audzējiem u.c. Specializācijas mērķis ir pēc iespējas precīzāk un pilnvērtīgāk palīdzēt pārvarēt slimības sekas, nodrošinot atbilstošu speciālistu piesaisti, kā arī savstarpējo atbalstu no cilvēkiem ar līdzīgu pieredzi.

Kā norāda „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, psihosociālās rehabilitācijas galvenais mērķis ir palīdzēt nostiprināt apziņu, ka dzīve PĒC vēža turpinās! Jā, iespējams, tā vairs nav tāda kā agrāk, jo mainās vērtības, prioritātes, arī dzīves uztvere, taču tā ir dzīve, kas jādzīvo pēc iespējas kvalitatīvāk, pilnvērtīgāk, domājot par sevi un apkārtējiem. Lai pieteiktos kādai no programmām ir jāaizpilda pieteikuma anketa, kas atrodama biedrības mājas lapā https://anketa.dzivibaskoks.lv/.

Kopš 2018.gada psihosociālā rehabilitācija cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības ir valsts apmaksāts pakalpojums. To var saņemt ikviens, kurš vēlas tikties ar līdzīgi domājošiem, saņemt speciālista padomus, kā dzīvot, kā arī ir gatavs strādāt pats ar sevi, lai pēc iespējas ātrāk tiktu pāri vēža radītajam šokam. Psihosociālās rehabilitācijas programma „Spēka avots” ir sešu dienu programma, kuras laikā notiek psihoterapijas un mākslas terapijas nodarbības, speciālistu lekcijas par dažādiem jautājumiem, kā dzīvot pēc vēža, kā arī fizisko aktivitāšu nodarbības. Šogad, kā valsts apmaksātu pakalpojumu, jau saņēmuši gandrīz 100 cilvēku, taču pavisam kopā, kopš 2009.gada, kad „Dzīvības koks” uzsāka šo programmu īstenošanu, rehabilitācijas programmās piedalījušies jau vairāk kā 1000 cilvēku.

Lūk, dažas atziņas no psihosociālās rehabilitācijas programmu dalībnieku anketām, atbildot uz jautājumu, ko šī programma devusi: „ Pašapziņu”, „Es neesmu viena, visas lietas ir jāizrunā”, „Draudzību, atbalstu, informāciju, zināmā mērā arī psihoemocionālo līdzsvaru”, „Iedrošināšanos par TO runāt”, „Mēs visi esam ļoti stipri, tikai man pašai jānotic, ka es to varu”, „Esmu uz pareiza ceļa un savstarpējai enerģijas apmaiņai ir milzīgs spēks”, „Vēzis, tas vēl nav dzīves gals”.

Kontaktinformācijai:

Ieva Lūkina
„Dzīvības koks” projektu vadītāja, 
Tel. 67625339,
E-pasts: dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv

Paliatīvā aprūpe

Diemžēl paliatīvās aprūpes iespējas Latvijā ir ļoti ierobežotas. Speciālisti ar vislielāko pieeredzi šajā jomā strādā RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra paliatīvās aprūpes nodaļā. 

Saņemot rekomendācijas no paliatīvās aprūpes speciālista pacients un tuvinieki var sekot ārsta norādēm atrodoties mājās un tikai saasinoties situācijai zvanīt uz Paliatīvās aprūpes nodaļu un interesēties par iespējām palīdzēt sitiācijas risināšanā. Šāda iespēja ir tikai tiem pacientiem, kuri ir vismaz reizi bijuši uz vizīti pie paliatīvās aprūpes speciālista RAKUS Latvijas Onkoloģijas centrā. 

Ļoti svarīga ir laicīga vēršanās pēc palīdzības smagu saslimšanu vai arī terminālu stadiju gadījumā, jo, iestājoties krīzei vai slimības saasinājumam, tuvinieku vest uz konsultāciju ir krietni sarežģītāk. Tāpat ir iespējams uz vizīti pie paliatīvās aprūpes speciālista ierasties tikai piederīgajam vai tuviniekam, lieki neapgrūtinot saslimušā stāvokli. 

Vizītes laikā paliatīvās aprūpes speciālists sniedz rekomendācijas par iespējamo tālāko simptomu attīstību un iespējamiem risinājumiem, kā tuvinieki var paši palīdzēt, kādus medikamentus lietot. Šajā dzīves posmā ir ļoti svarīgi mazināt sāpes. Vēdera izejas traucējumu gadījumā speciālists spēs pastāstīt, kādus līdzekļus izvēlēties vēderas izejas uzlabošanai, kā arī par diētas pamatprincipiem.

Pacientiem ar stomu darba laikā ir  pieejams konsultatīvais tālrunis 80005333 ,kur ir iespējams piezvanīt un bez maksas noskaidrot sev interesējošos jautājumus par stomas kompšanu, kā arī pavisam tehniskus jautājumus par piederumu iegādi, receptēm utt. Šo konsultatīvo tālruni finansē SIA "Linus Medical", kas piegādā aptiekām stomu aprūpei nepieciešamos materiālus. Latvijā ir aptuveni 2000 pacientu ar stomām un Valsts pilnībā finansē šo stomu aprūpi. 

Tāpat pēc palīdzības var vērsties aprūpes centrā "Cilvēks", kas nodrošina izmitināšanu klientiem, kuri vecuma vai slimības stāvokļa dēļ nevar paši sevi aprūpēt.   Īslaicīgās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centrs SIA "CILVĒKS" atrodas A. Deglava iela 68, Rīga. Tel.: 27 208 803. Atvērts visu diennakti. 

 

 

Zvanīt