Notice: Undefined offset: 0 in /home/onkoklinika/public_html/core/lib/system.php on line 231
Dzemdes mioma
Latviski English По-русски

Kas ir dzemdes mioma?

Dzemdes mioma jeb fibromioma ir labdabīgs dzemdes gludās muskulatūras veidojums dzemdes sienā.

Miomas var būt dažāda izmēra, tās var būt vairākas, parasti ir lēni augošas un nerada simptomus. Miomas, kas nerada sūdzības, nav nepieciešams ārstēt. Dzemdes miomas ir ļoti bieži sastopama saslimšana līdz pat 75% sieviešu populācijā vecumā no 45-50 gadiem.

25% sieviešu, kurām ir konstatēta dzemdes mioma, ir novērojami izteiktāki vai mazāk izteikti simptomi un kādā brīdī var rasties nepieciešamība pēc ārstēšanas.

Kādi ir dzemdes miomas simptomi un pazīmes?

 • Pastiprināta vai ilgstoša asiņošana menstruāciju laikā
 • Spiediena vai sāpju sajūta iegurnī
 • Vēdera palielināšanās apjomā miomas dēļ
 • Spiediena sajūtas uz urīnpūsli vai taisno zarnu
 • Diskomforts dzimumattiecību laikā

Kad ārstēt?

Dzemdes mioma ir jāārstē gadījumos, ja tā rada kādas no augstāk uzskaitītajām sūdzībām vai visa dzemde palielinās līdz izmēriem, kas atbilst vismaz 12.grūtniecības nedēļām.

Retos gadījumos mioma var izraisīt akūtas sāpes, kad tās straujā augšana netiek pietiekami nodrošināta ar asins apgādi un tā sāk nekrotizēties.

Miomas klasificē pēc to atrašanās vietas dzemdes sienā - intramurālie mezgli aug dzemdes muskuļu slānī, submukozie atrodas dzemdes dobumā un subserozie ir lokalizēti uz dzemdes virsmas.

Parasti mezgli atrodas daļēji uz virsmas un daļēji muskuļslānī vai daļēji dzemdes dobumā un daļēji muskuļslānī.

Miomu cēloņi

Precīzi nav zināmi miomu rašanās cēloņi, taču ir dažas vadošās teorijas:

 • Ģenētiskā predispozīcija;
 • Hormonālā disbalansa teorija - kļūstot aizvien izteiktākam estrogēnu un progesterona disbalansam, tuvojoties menopauzei, mainās dzemdes muskuļšķiedru augšana un tā notiek neprognozējami, neregulēti un kādā vietā veidojas sabiezēts muskuļslānis, kas vēlāk izveido šos miomas mezglus;
 • Augšanas faktori tādi kā, piemēram, insulīnam līdzīgais augšanas faktors. Kā viens no iespējamajiem iemesliem tiek uzskatīts disbalanss dažādos organismam nepieciešamajos augšanas faktoros.

Dzemdes miomas parasti veidojas lēnām, bet dažkārt mezgli var augt ļoti strauji. Bīstamāki un prasa lielāku uzmanību tieši šie strauji augošie mezgli.

Tas ir ļoti reti, bet tieši starp šādi strauji augošiem mezgliem var tikt konstatētas ļaundabīgas izmaiņas. Iemesls straujai mezgla augšanai var būt dzemdes sarkoma, kas ir novērojama aptuveni 0.1-0.3% gadījumu.

Vēl ir dažādi starpstāvokļi starp absolūti labdabīgām miomām un sarkomām un šīs situācijas tiek sauktas par miomām "ar paaugstinātu mitotisko aktivitāti".

Arī šīs miomas dažkārt var atjaunoties pēc operācijas un var radīt nopietnas problēmas nākamo operāciju laikā, jo aug netipiski, infiltratīvi utt., tomēr 99% miomu būs absolūti labdabīgas un operācija visbiežāk nebūs nepieciešama.

Riska faktori

 • Iedzimtība. Ja jūsu ģimenē kādai sievietei ir dzemdes mioma (mammai vai māsai), tad sievietei ir paaugstināts miomu veidošanās risks;
 • Ir konstatēts, ka melnās rases pārstāvēm šī saslimšana tiek novērota vēl biežāk;
 • Agrīni uzsākušās menstruācijas
 • Kombinētas orālās kontracepcijas lietošana anamnēzē
 • Liekais svars
 • D vitamīna trūkums
 • Pastiprināta sarkanās gaļas lietošana uzturā
 • Neliels dārzeņu patēriņš uzturā
 • alkohola lietošana, ieskaitot alu

Mioma un grūtniecība

Miomas parasti netraucē grūtniecībai, tomēr ir iespējams, ka miomas, īpaši dzemdes iekšpusē, zemgļotādā lokalizētie mezgli var būt neauglības vai spontānu grūtniecību pārtraukšanās iemesls.

Miomu mezgli dažkārt var palielināt dažu grūtniecības komplikāciju risku, piemēram, placentas priekšlaicīgu atslāņošanos un priekšlaicīgas dzemdības.

Profilakse

Tiek uzskatīts, ka veselīgs dzīvesveids ar sabalansētu uzturu, kas izraisa mazāk brīvo radikāļu rašanos, rada arī mazākus riskus miomu attīstībai.

Diagnostika

Miomas parasti tiek konstatētas nejauši, veicot iegurņa ultrasonogrāfiju. Tāpat arī ginekoloģiskās izmeklēšanas laikā var nejauši sataustīt nelīdzenumus dzemdes virsmā vai vienkārši palielinātu dzemdi.

Iegurņa ultrasonogrāfija

Viens no labākajiem un lētākajiem izmeklējumiem miomas izmēru un lokalizācijas precizēšanai ir iegurņa ultrasonogrāfija, kas ir pieejama katrā modernā ginekologa pieņemšanas kabinetā.

Lielākā daļa ginekologu veic šo izmeklējumu un pratīs bez grūtībām aprakstīt miomas izmērus un precizēt tā lokalizāciju. Atkarībā no miomas izmēriem un tās lokalizācijas tālāk ir atkarīgi iespējamie ārstēšanas veidi.

Ļoti retos gadījumos miomas lnovietojuma un izmēru precizēšanai ir nepieciešams veikt mazā iegurņa magnētisko rezonansi, taču šis izmeklējums ir stipri dārgāks un laikietilpīgāks.

Histeroskopija vai histerorezektoskopija

Šīs metodes parasti tiek izmantotas jau ārstēšanai. Histeroskopija ir dzemdes dobuma apskate ar videokameras palīdzību no maksts puses.

Izmeklējuma laikā ar histeroskopu ieiet dzemdes dobumā caur dzemdes kaklu. Šis izmeklējums var tikt veikts gan ambulatorās pieņemšanas laikā. Šajā gadījumā tad tiek izmaktots tā saucamais fleksiblais offisa histeroskops, kas ir 2.5 mm diametrā.

Ar to ir iespējams tikai novērtēt dzemdes dobumu, bet nav iespējams veikt nekādas manipulācijas. Šī izmeklējuma priekšrocība ir tā, ka izmeklējums ir gandrīz nesāpīgs.

Ir dažādi histerorezektoskopi 4-5mm diametrā, kurus var izmantot jau dažādu manipulāciju veikšanai, bet, izmantojot šāda diametra instrumentus, procedūra būs jau sāpīga un būs nepieciešama atsāpināšana vispārējā narkozē.

Plašāk izplatītā ārstēšanas metode dzemdes dobumā lokalizētiem polipiem un miomu mezgliem ir 10mm histerorezektoskops, kuram ir pietiekami liels darba kanāls, kas ļauj veikt lielu miomas mezglu rezekciju līdz pat 2-3cm diametrā.

Strādājot ar šādu histerorezektoskopu, pacientei vienmēr tiek veikta vispārējā anestēzija.

Dr.med.Ronalds Mačuks

Pieteikties vizītei

Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz miomu operācijām, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.

Pieteikties

Dzemdes miomas ārstēšanas veidi

Nav vienas noteiktas pieejas dzemdes miomu ārstēšanā.

Atkarībā no miomas mezgla/u lokalizācijas, atkarībā no simptomiem, no vecuma, pacientes konstitūcijas un blakussaslimšanām var būt dažādas miomu terapijas iespējas.

Nogaidošana taktika

Visbiežāk sievietēm ar miomām nav nekādu simptomu, vai, ja ir kādas neizteiktas sūdzības, tad ar tām var sadzīvot.

Viena no biežākajām taktikām pirmreizēji diagnosticētas miomas gadījumā ir nogaidoša taktika. Pacientēm tiek lūgts atkārtot ginekoloģisko ultrasonogrāfiju pēc 3 un tad pēc 6 mēnešiem. Ja mezgli dinamikā nemainās un netraucē, nerada pastiprināatu menstruālo asiņošanu, tad nekas nav jādara.

Turpmāk var novēro šos miomas mezglus ik 12 mēnešus. Nogaidošai taktikai ir ļoti nozīmīgs sievietes vecums - jo tuvāk sieviete ir menopauzei, jo drošāk sievietei var rekomendēt nogaidošu taktiku. Ir lielāka iespēja, ka drīzumā iestāsies menopauze un miomas augšana apstāsies.

Menopauzē miomas nekad pilnībā neizzūd, biežāk tās nedaudz samazinās izmēros, asimptomātiskas miomas, kas nepalielinās nekādā gadījumā nevajag operēt iestājoties menopauzei.

Medikamentozā ārstēšana

Viens no populārākajiem medikamentiem miomu ārstēšanā ir Esmya. Esmya priekšrocība ir tā, ka medikaments tiešām nodrošina būtisku miomas izmēru samazināšanos pēc pirmā 3 mēnešu kursa, kā arī to var lietot atkārtoti.

Atkārtota kursa laikā samazinājums būs mazāks, bet to var izmantot gadījumos, ja sievietei pavisam nedaudz atlicis līdz paredzamajai menopauzei.

Tādējādi ir iespējams izvairīties no ķirurģiskas ārstēšanas. Esmya negatīvais aspekts ir tā dārdzība - viens 3 mēnešu kurss izmaksās aptuveni 450 eiro, otrkārt, tas nedos drošu rezultātu, ka mioma pēc laiciņa atkal neatsāk palielināties.

Svarīgi! ESMYA ārstēšanas laikā ir jāveic regulāras aknu funkcijas pārbaudes.

 • Esmya nedrīkst lietot sievietes ar aknu darbības traucējumiem.
 • Pirms katra ārstēšanas kursa sākuma jāveic aknu funkcijas pārbaudes, un ārstēšanu nedrīkst uzsākt, ja aknu enzīmu līmenis asinīs vairāk kā 2 reizes pārsniedz augšējo normas robežu.
 • Aknu funkcijas pārbaudes jāveic vienreiz mēnesī pirmo divu ārstēšanas kursu laikā un divas līdz četras nedēļas pēc ārstēšanas pārtraukšanas. Ja pārbaudēs konstatētas izmaiņas (aknu enzīmu līmenis vairāk kā trīs reizes pārsniedz augšējo normas robežu), jāpārtrauc ārstēšana un rūpīgi jāuzrauga attiecīgā paciente.
 • Esmya drīkst lietot vairāk nekā vienu ārstēšanas kursu tikai gadījumos, kad netiek plānota ķirurģiska ārstēšana. Sievietēm, kurām plānots veikt ķirurģisku ārstēšanu, jālieto šīs zāles tikai viens ārstēšanas kurss.
 • Zāļu iepakojumā ir pievienota kartīte, kas informē pacientus par nepieciešamību uzraudzīt aknu funkciju un sazināties ar savu ārstu, ja parādās aknu bojājuma simptomi (piemēram, nogurums, ādas dzelte, tumšs urīns, slikta dūša un vemšana).

No retāk izmantotajiem medikamentiem, ko var lietot miomu terapijā, ir Gonadotropīna atbrīvojošā hormona (Gn-RH) agonisti - Diferelīns un Zoladekss.

Šo medikamentu negatīvā īpašība ir ārkārtīgi izztteiktie karstuma viļņi, īpaši, ja to lieetošanu nozīmē jaunākām sievietēm līdz 45 gadu vecumam. Parasti šos medikamentus izmanto pirms ķirurģiskās ārstēšanas ar mērķi samazināt miomas izmērus, lai tehniski būtu vieglāk veikt miomas mezgla ekscīziju.

Progestīnu izdalošajai spirālei "Mirena" ir maza ietekme uz miomas mezgliem. Tās galvenā priekšrocība ir sievietes pārejas vecuma nodrošināšanā bez nevajadzīgiem pārsgteigumiem endometrija sabiezējumu dēļ (hiperplāzijas, polipi), kas var radīt negaidītas asiņošanas.

Embolizācija

Latvijā miomu embolizāciju veic RAKUS klīnikas "Gaiļezers" Radioloģijas nodaļā, P.Stradiņa KUS Radioloģijas nodaļā, taču vislielākā pieredze šajā jomā ir kolēģiem Liepājas Regionālajā slimnīcā.

Dzemdes miomu embolizācija ir mazinvazīva procedūra, kuras laikā caur cirkšņa artēriju tiek ievadīta zonde jeb stīga, kuru aizvada pa asinsvadiem radioloģiskā kontrolē līdz dzemdes asinsvadiem vai pat līdz miomu apasiņojošajam asinsvadam un to slēdz. Asinsvadā tiek ielaistas silikona bumbiņas, "lietussardziņi", putas vai līme utt. Šajā jomā notiek ļoti strauja attīstība un izmantotie materiāli var stipri atšķirties.

Izvēloties šo ārstēšanas metodi ir jāatcerās, ka šai metodei ir atsevišķi ierobežojumi - to nedrīkst veikt sievietēm ,kas vēl plāno grūtniecību.

Laparaskopiska konservatīva miomektomija

Šī ir viena no pieprasītākajām operācijām jaunu sieviešu vidū, jo operācija ļauj saglabāt dzemdi. Miomas mezgli tiek izlobīti no dzemdes sienas un pati dzemdes siena pēc tam tiek sašūta. Rezultātā sievietei pēc tam ir iespējams pēc tam dzemdēt.

Konservastīvu miomektomiju ir iespējams veikt sievietēm ar mezgliem līdz 5-6 cm dimetrā, taču atsevišķos gadījumos, ja tie ir lokalizēti tuvu dzemdes virspusē un operācijas laikā ir iespējams droši kontrolēt paredzamo asiņošanu, tad mezgli dažkārt var būt pat lielāki. Šie lielie mezgli pēc tam tiem izvadīti no dzemdes dobuma ar tā saucamo morcelerātoru.

Tā ir ierīce, kas ļauj sasmalcināt miomas audus un tos evakuēt no vēdera dobuma pa 10mm caurumu. Pēc šādas operācijas pacientei nepaliek rētas. Lai veiktu šo operāciju, tiek veikts grieziens nabas rajonā, pa kuru tiek ievadīta optika, pēc tam divi 5mm un 10mm grizieni vēdera lejas daļā sānos un viens 5mm grieziens tieši virs kaunuma apmatojuma.

Pēc operācijas rūpīgi kopjot un apstrādājot brūces, tās praktiski nav pamanāmas pēc 12 mēnešiem.

Konvencionālā operācija

Konvencionālā ķirurģija paredz miomas izgriešanu vai visas dzemdes izgriešanu, veicot griezienu vēdera priekšējā sienā. Parasti grieziens vēdera priekšējā sienā tiek veikt horizontālā virzienā tieši virds kaunuma apmatojuma un ir 10-14 cm garš.

Šādu pieeju parasti izvēlās lielu miomu gadījumā, kā arī sarežģītu lokalizāciju gadījumā, kad nav iespējams nodrošināt pārliecinošu kontroli pār asiņošanu. Tie var būt mezgli kas lokalizēti tieši dzemdi apasiņojošo asinsvadu tuvumā vai dziļi dzemdes muskuļslānī.

Pilnīgi dzemdes izgriešanu var veikt sievietēm, kuras vairs neplāno dzemdēt. Tas ir mīts, ka pēc šādām operācijām sievierte kļūst mazāk sievišķīga, nepilnvētīga vai nespēj izjust labsajūtu dzimumattiecību laikā. Šajā ziņā sievietei nekas nemainās.

Atveseļošanās pēc miomas operācijas

Atlabšanas process ir atkarīgs no pielietotās ārstēšanas.

Ja mioma ir ārstēta medikamentozi, tad paciente neizjūt ne pašu ārstēšanu un nav arī diskomforta pēc ārstēšanas. Medikamentozās ārstēšanas lielākais mīnuss ir miomas mezgla atkārtotas palielināšanās risks pēc ārstēšanas pārtraukšanas.

Ja tiek veikta embolizācija, tad atlabšanas periods ir burtiski dažas dienas, bet pacientes šajā laikā parasti neizjūt diskomfortu, ja vien mioma nav bijusi ļoti liela.

Pēc laparaskopiskām miomu operācijām atlabšanas laiks parasti ir viena nedēļa. Ir neparastas sajūtas vēderā, kas ir saistītas ar atlieku ogļskābās gāzes uzsūkšanos; ir sajūta, ka vairāk un dīvaināk kustās zarnas, taču šīs sūdzības parasti izzūd nedeļās laikā, reti ir nepieciešams ilgāks laiks.

Galvenās laparaskopisko operāciju priekšsrocības ir tieši īsais atlabšanas laiks. Parasti jau pēc nedēļas var atgriezties pie vieglākas fiziskas slodzes darba, piemēram, pie datora vai tml. Ja darbs ir saistīts ar fizisku slodzi, tad darba nespējas lapu ir iespējams izrakstīt līdz pat 4-6 nedēļām pēc šāda veida operācijām, kamēr viss ir pilnībā sadzijis.

Laparaskopisko operāciju vienīgais ierobežojums ir pārlieku lielie miomas izmēri. Ja mioma uz operācijas brīdi pārsniedz 7-8 cm, tad, visticamāk, laparaskopiju veikt vairs nebūs droši. Šajā pacientu grupā būtiski pieaug laparaskopisko operāciju komplikāciju risks - urīnvadu un urīnpūšļa ievainojuma risks, kā arī pastiprinātas asiņošanas risks operācijas laikā.

Garāks atlabšanas periods pēc miomu operācijām ir nepieciešams reizēs, kad operācija ir veikta ar griezienu. Un arī griezieni ir iedalāmi divās daļās.

Ir tā saucamais horizontālais grieziens jeb pēc Fanenštīla, kas ļauj ātrāk aktivizēties un ir nosacīti vieglāks atlabšanas periods un, otrs, - vidējā laparatomija. Miomu gadījumā vidējo griezienu izvēlās ļoti reti, taču dažkārt ir nācies izmantot tieši šādu pieeju, kad miomas izmēri ir ļoti lieli, piemēram, kā iznēsāta grūtniecība.

Pretējā gadījumā dzemdi nav iespējams izoperēt, kā arī pie tik lieliem dzemdes izmēriem vienmēr ir jāpatur prātā sarkomas risks. Palielinoties dzemdes izmēriem vai konstatējot strauju izmēru palielināšanos, būtiski palielinās arī sarkomas iespējamība. Sarkomas gadījumā ir ļoti svarīgi, lai dzemde netiktu morecelerēta jeb sadalīta vēdera dobumā.

Vienīgais, kas nosaka pacientes izdzīvošans iespēju sarkomas gadījumā ir veiksmīga primārā operācija, kad sarkoma veselā veidā tiek izņemta no vēdera dobuma un audzēja šūnas nav paspējušas izplatīties tālāk.

Dr.med.Ronalds Mačuks

Pieteikties vizītei

Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz miomu operācijām, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.

Pieteikties

Dzemdes miomas operācijas cenas

Miomas operāciju cenas ir ļoti atkarīgas no ķirurģiskās ārstēšanas veida, beet tās ir skaidri definētas in nemainīgas konkrētajos gadījumos.

Vissarežģītākās operācijas ir miomas mezglu izlobīšanas operācijas. Ja miomas mezgls ir neliels, tad to ir iespējams izoperēt laparaskopiskā veidā un tad kopējās izmaksas ar uzturēšanos slimnīcā un pašu operāciju ir 355 eur.

Vienīgie ierobežojumi šāda veida operācijām ir miomu izmērs un lokalizācija dzemdē.

Ja mioma ir pārlieku liela - pārsniedz 4 - 5 cm uz operācijas brīdi un ir dziļi dzemdes muskuļslānī vai arī lokalizēta olvadu un dzemdes galveno apasiņojošo asinsvadu tuvumā, tad veikt konservatīvu miomektomiju ir riskanti, jo parasti šādu operāciju izvēlās sievietes, kas pēc tam vēlās dzemdēt un ir svarīgi, lai operācijas laikā netiktu satraumēti olvadi, netiktu traucēta dzemdes asinsapgāde un tiktu korekti sašūts dzemdes muskuļslānis, kas pēc tam ļauj iznēsāt grūtniecību.

Otrs risinājums ir dzemdes izoperēšana laparaskopiskā ceļā. Operācija var tikt veikta saglabājot abas olnīcas, tāpat operācijas laikā ir iespējams saglabāt dzemdes kaklu un ir šāda operācija arī maksā 355 eur. Šajā cenā viss ir iekļauts - gan uzturēšanās slimnīcā, gan pašas operācijas izmaksas.

Trešais variants, kad nav iespējami neviens no iepriekšējiem, operācija tiek veikta ar griezienu. Šādas operācijas laikā ir iespējams drošāk izoperēt gan atsevišķus mezglus, gan arī izoperēt liela izmēra dzemdi, saglabājot olnīcas un dzemdes kaklu.

Atvērtas operācijas maksa ir 1500 eur. Operācijas maksa ietver gan uzturēšanos slimnīcā, gan arī pašu operāciju.

Biežāk uzdotie jautājumi

Vai mioma sāp?

Parasti miomas nesāp. Sāpes var rasties tikai straujas miomas augšanas gadījumā, kā arī situācijās, kad notiek dzemdes virsmā virspusēji izauguša mezgla sagriešanās.

Vai mioma var izzust?

Mioma nevar izzust. iestājoties menopauzē miomas samazinās izmēros, bet nekad neizzūd.

Vai ar miomu var iet pirtī?

Jā, sievietes ar miomu drīkst iet pirtī. Pirtī nevajadzētu karsēties gadījumos, kad mioma ir iemesls asiņošanai no dzimumceļiem. Jo šāda karsēšanās var provocēt miomas asiņošanu.

Dr.med.Ronalds Mačuks

Ķirurgs - Onkoloģijas ginekologs

Rakstiet mums

* Jūsu vārds, e-pasts un tālrunis tiek peprasīts, lai mēs varētu ar Jums sazināties un sniegt atbildi uz Jūsu jautājumu.
Zvanīt