Latviski English По-русски

Operācijas

Ginekoloģiskās Operācijas - Veidi, Jautājumi un Atbildes | Onkoklīnika
 • Laparaskopiska cistas operācija 300 €
 • Diagnostiska laparaskopija300 €
 • Laparaskopiska dzemdes operācija355 €
 • Laparaskopiska miomas izlobīšana vai noslīdējuma korekcija355 €

Kur tiek veiktas operācijas?

Minimāli invazīvās jeb laparaskopiskās olnīcu cistu, dzemdes miomu un dzemdes noslīdējumu operācijas tiek veiktas Ādažu slimnīcā, Ādažos.
Lielāka apjoma, atvērta veida operācijas onkoloģisko saslimšanu gadījumā tiek veiktas Jūrmalas slimnīcā, Bulduros.
Abās slimnīcās ir komfortabli apstākļi, palātas ar visām ērtībām un laipnu personālu.

Kā tiek veikta operācija?

Olnīcu cistu, dzemdes miomu un noslīdējumu operācijas tiek veiktas Dienas stacionārā. Tas nozīmē, ka pacients iestājās slimnīcā konkrētā datumā un konkrētā laikā ar 1-2 stundu rezervi ar mērķi mazināt nevajadzīgu satraukumu pirms gaidāmās operācijas, tiek veikta operācija un tās pašas dienas vakarā vai nākamās dienas rītā tiek izrakstīts. 

Pirms operācijas atkārtoti slimnīcā ārstējošais ārsts aprunājās ar pacientu par gaidāmo operāciju, kā arī papildus apskati veic anesteziologs.
Anesteziologs novērtē pirms operācijas etapā sagatavotās analīzes un izmeklējumus.
Operācijas tiek veiktas vispārējā anestēzijā, kad pacients tiek pilnībā iemidzināts.
Laparaskopiskā pieeja ļauj samazināt operācijas traumu un ātrāk atlabt pēc veiktās operācijas.
Laparaskopiskās operācijas laikā tiek veikts neliels 10mm grieziens nabas rajonā, caur kuru tiek ievadīta videokamera, un 3 nelieli 5mm griezieni vēdera lejas daļā, caur kuriem operācijas laikā tiek ievadīti instrumenti. Pateicoties minimāli invazīvajai pieejai, rētas pēc operācijas gandrīz nav redzamas. Rētas pilnībā izlīdzinās aptuveni gada laikā. Lai dzīšana būtu kvalitatīvāka, ir nepieciešama rūpīga brūču apstrāde ar speciālajām ziedēm (Dermatix, Curiosin u.c.) pēcoperācijas periodā.
Operācijas laikā olnīcu cista tiek saaudzīgi izlobīta, lai saglabātu sievietes olnīcas audus. Ja tiek operēta dzemde, tad tā tiek izņemta no vēdera dobuma caur maksti, tādā veidā tiek nodrošināts, ka nav papildus griezienu vēdera priekšējā sienā. Ja tiek saglabāts dzemdes kakls vai ir liela dzemdes mioma, vai konservatīvas miomektomijas gadījumā, mezglu vai dzemdi izņem izmantojot morceleratoru. Tas ir speciāls instruments, ar kura palīdzību veic dzemdes vai miomas mezgla sasmalcināšanu un to izņem no vēdera dobuma pa vienu no darba kanāliem, tādējādi atkal izvairoties no papildus traumas vēdera priekšējā sienā.

Kā sagatavoties operācijai?

1.    Ir jānodod asins analīzes, lai noteiktu:

 • Pilna asins aina
 • Bioķīmija (ASAT, ALAT,Kreat,Urea, Bilirubīns, Glikoze)
 • Antivielas pret HIV 1/2, HBs antigēnu un anti VHC. 
 • Koagulogramma (fibrinogēns, protrombīns APTL)
 • Asins grupa, rēzus faktors, fenotips.
 • Covid19 ne vecāka par 48h uz iestāšanās brīdi stacionārā

2.    Ir jānodod urīna analīze
3.    Jāveic sekojoši izmeklējumi:

 • Krūšu kurvja rentgens (jaunu izmeklējumu var neveikt, ja tas ir jau veikts iepriekšējā gada laikā)
 • Elektrokardiogramma

4.    Un jāpalūdz no ģimenes ārsta norīkojums operācijai Ādažu slimnīcā.

Ko ņemt līdzi uz slimnīcu?

1.    Līdzi ir jāņem tikai čībiņas. Slimnīcā visiem pacientiem tiek izsniegts tīrs apģērbs, ar kuru pacienti tiek vesti uz operāciju.
2.    Pirms operācijas būtu vēlams nopirkt Islandes ķērpi sūkāšanai pēc operācijas periodā, jo pamostoties var niezēt kakls un sūkājamās Islandes ķērpja tabletes šajā gadījumā labi palīdz.
3.    Operācijas rītā nelietot kosmētiku, tāpat arī vēlams atstāt mājās auskarus un rotas lietas, lai pirms pašas operācijas nerodas satraukumi, kur tos novietot. Turklāt pēcoperācijas periodā dažkārt aizmirstas steigā novietotais.

Kā sagatavoties operācijai?

Iepriekšējā dienā pirms operācijas vairs nevajadzētu ēst, jo tukšākas zarnas atvieglo operācijas gaitu, ir vairāk vietas vēdera dobumā nepieciešamo manipulāciju veikšanai. Ir pieļaujama vieglu brokastu ieēšana iepriekšējā dienā pirms gaidāmās operācijas, bet nevajadzētu vairs ēst pusdienas un vakariņas.
Ļoti svarīgi, lai pirms operācijas pietiekamā daudzumā tiktu uzņemts šķidrums. Rekomendējamais šķidruma daudzums ir 1,5-2,0 litri. Tas var būt ūdens, tēja, kafija vai jebkurš cits šķidrums. Nevajadzētu dzert pārāk saldus šķidrumus, jo tie var uzpūst zarnas.

Svarīgi!

Operācijas rītā no rīta vairs nevajadzētu ēst, taču drīkst padzert tēju vai ūdeni. Pēdējais pieļaujamais šķidruma uzņemšanas laiks ir atkarīgs no tā, cikos ir plānota operācija. Pēdējo reizi padzerties drīkst 1 stundu pirms norunātā iestāšanās laika stacionārā.

Pirms mazāka apjoma operācijām tādām, kā histerorezektoskopija dzemdes polipu vai dzemdes dobuma miomas mezglu gadījumā, nav nepieciešama atturēšanās no ēšanas un rīcineļļas dzeršana iepriekšējā dienā.

Cik ilgs ir atveseļošanās periods pēc operācijas?

Atveseļošanās periods pēc laparaskopiskām olnīcu cistu operācijām ir ļoti ātrs. 
Jau dažas stundas pēc operācijas pacienti ceļas no gultas, var aiziet līdz labierīcībām un vēl pēc dažām stundām var braukt uz mājām. Pacienti pēc laparaskopiskajām operācijām tiek laisti mājās tajā pašā dienā, ja vien operācijas laikā nav bijuši kādi sarežģījumi. 
Ja ārstējošais ārsts uzskata, ka drošības apsvērumu dēļ ir nepieciešama novērošana, tad paciente paliek palātā līdz nākamajam rītam.
Pēc operācijas tūlīt drīkst atsākt gan dzert, gan ēst. Ir jārēķinās, ka neliels diskomforts pēc operācijas saglabājas vēl visas nākamās nedēļas garumā, reizēm to pavada nelielas sāpes plecu rajonā, kas ir dēļ operācijas laikā pielietotās gāzes kairinājuma uz diafragmu, bet tas izzūd tuvāko dienu laikā. 
Pilnā mērā atgriezties pie fiziskajām aktivitātēm mēs parasti nerekomendējam ātrāk par 3-4 nedēļām no operācijas dienas, jo rētaudi šajā laikā vēl nav pilnībā noformējušies. Tas pats ir attiecināms uz dzimumdzīvi – to arī rekomendējam atsākt ne ātrāk, kā pēc 4 nedēļām.
Pēc operācijas pacientei ir jāierodas uz operācijas brūču pārsiešanu 10.-14. dienā pēc veiktās laparaskopiskās operācijas. Vizītes laikā tiek noņemti diegi un atkārtoti izrunāti neskaidrie jautājumi. 

Pēc atvērta veida operācijām dzīšanas process ir ilgstošāks, taču, neskatoties uz to, jau nākamajā dienā pēc operācijas cenšamies pacientus aktivizēt, palīdzēt piecelties no gultas sēdus stāvoklī un paiet pirmos soļus palātas robežās. Agrīna aktivizēšana ir ļoti svarīga ātrākai atlabšanai. Šis ir viena no būtiskajām ERAS programmas sastāvdaļām (Early Recovery After Surgery).
Pēc atvērta veida operācijām pacienti nodaļā paliek parasti 3-5 dienas, līdz ir pilnīga atlabšana un pacients ir spējīgs pats tikt galā ar ikdienas vajadzībām. 
Pēc plašākām operācijām  visiem pacientiem rekomendējam nēsāt elastīgās jostas ap vēderu. Ilgstošā pieredze ļauj rekomendēt izvēlēties aptiekās tieši Scudotex elastīgās jostas. Tās ir dažādu izmēru, tāpēc ir svarīgi pirms operācijas piemeklēt pareizo izmēru. Tāpat pirms lielām operācijām lūdzam pacientiem sarūpēt vienreiz lietojamās elastīgās zeķes operācijas un tuvākajam pēcoperācijas periodam. Elastīgās zeķes šajā periodā ļauj samazināt trombožu risku kāju vēnās.
Jau nākamajā pēcoperācijas dienā pat pēc liela apjoma operācijām lūdzam pacientu sākt ēst tumi un dzert šķidrumu, jo tas veicina ātrāku kuņģa-zarnu trakta darbības atjaunošanos.

Kas notiek ar izoperēto materiālu?

Pēc operācijas viss izoperētais tiek nosūtīts uz Akadēmisko Histoloģijas laboratoriju Ilūkstes ielā 45, Rīgā, kur materiāli izmeklē ārsti-patologi. Izmeklēšana notiek neatkarīgi no tā, vai iepriekš ir bijušas jau morfoloģiskas analīzes. Visos gadījumos materiāls tiek atkārtoti izmeklēts un aptuveni nedēļas laikā tiek saņemta morfoloģiskā atbilde.
Pēc morfoloģiskās atbildes saņemšanas pacientiem tiek sagatavoti izraksti un nosūtīti uz norādīto e-pasta adresi.

Vai ir iespējams izmantot apdrošināšanu?

Pilnīgi visa veida operācijām nepieciešamības gadījumā mēs sagatavojam papildus skaidrojumus apdrošināšanas kompānijām, lai apdrošināšanas kompānija var segt izdevumus pacientam vai izsniegt garantijas vēstuli.

Ja ir kādi jautājumi attiecībā uz ginekoloģiskajām operācijām ,lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie operējoša ginekologa Dr.med.Ronalda Mačuka.

Zvanīt